CHATA MAZURSKA SZCZYTNO

CHATA MAZURSKA SZCZYTNO

Zakładki

O Chacie



Drewniany, dziewiętnastowieczny  budynek mieszkalny, zbudowany w początkach  wieku przez mazurskiego rolnika - wówczas na terenie wsi zwanej Bartna Strona.
Od roku 1913 wieś została wchłonięta w granice administracyjne miasta Szczytno/ stąd wiejskie zabudowanie w środku miasta /.
Po II wojnie światowej przy ulicy M. Konopnickiej / dawniej Yorkstrasse/ stały cztery podobne budynki. Uległy one jednak zniszczeniu.

Chata Mazurska jest przykładem dobrze zabezpieczonej chałupy z połowy XIX wieku. Zbudowana z sosnowych bali łączonych bez użycia gwoździ na tzw. "rybi ogon" , na dębowej podwalinie, spoczywającej na podmurówce z głazów, wyróżnia się charakterystyczną ozdobą wieńczącą ścianę szczytową w postaci tzw. pazdura /charakterystyczny dla budownictwa mazurskiego, mający chronić domostwo przed pożarem, czarami i złymi duchami/. Pierwotnie była pokryta strzechą, później dachówką. Chata ma cztery odrębne pomieszczenia. Dwa od strony lewej- patrząc od głównego wejścia, były pomieszczeniami dla zwierząt.
 Na wprost od głównego wejścia znajduje się duży komin- pusty wewnątrz, tzw. "czarna kuchnia" / w której gotowano strawę na żywym ogniu, umieszczając garnki na trójnogach/. Na prawo izba świąteczna i mały pokój do spania tzw. "zapiecek".
Chata jest urządzona w części oryginalnymi sprzętami (kufry, ślubanek), jak również  wiernie zrekonstruowanymi ławami, kredensami, rogalem.
Zgromadzono zbiór  dawnych przedmiotów kultury materialnej: maselnice do produkcji masła, pralki, tary, żelazka, obroże dla cieląt, przyrządy do czesania lnu, przyrządy i naczynia kuchenne oraz wiele innych.

Obecnie Chata Mazurska jest własnością stowarzyszenia " Towarzystwo Przyjaciół Szczytna", które korzeniami sięga lat 60- tych. Do grupy założycielskiej należały wybitne postacie ziemi szczycieńskiej - m.in. Stanisław Żeńczykowski, Fryderyk Leyk , Gustaw Leyding, Jan Jałoszyński.
Towarzystwo skupia w swoich szeregach fachowców  z różnych dziedzin, co w  znacznym stopniu ułatwia jego działalność, która zgodnie ze statutem ma na celu budzenie zainteresowań kulturalnych.

Chata spełnia rolę obiektu zabytkowego, pod opieką konserwatora. Odbywają się tutaj
imprezy kulturalne, odczyty, prelekcje, wystawy, plenery malarskie, przedstawienia teatralne.
Chata Mazurska utrzymywana jest z funduszy własnych, jak również korzysta z dofinansowania Urzędu Miejskiego w Szczytnie, w ramach realizacji  projektów pożytku publicznego.